Buty sportowe - bohaterowie aktywności

Buty sportowe - bohaterowie aktywności

Wygodne buty to podstawa. W każdym znaczeniu tego słowa. Stopy utrzymują ciężar całego ciała, a więc obuwie powinno im tę pracę ułatwić. Oczywiście, najlepiej jeśli w dodatku są solidne, wytrzymałe i dobrze się prezentują. W każdej dziedzinie życia, również w sporcie.

Z szacunku dla stóp

Sportowy strój do uprawiania różnych ćwiczeń fizycznych, przeważnie kojarzy się z przewiewną koszulką i wygodnymi szortami lub legginsami. No, a buty? Często o nich zapominamy, a przecież są bardzo ważne. O ile w przypadku joggingu czy grania w piłkę nożną, rola butów wydaje się oczywista, o tyle w odniesieniu do innych sportów już niekoniecznie. Jednak trzeba pamiętać, że do każdej aktywności potrzebne jest odpowiednie obuwie. Nasze stopy zasługują na szacunek, bez względu na to, czy sport uprawiamy wyczynowo, zawodowo czy jedynie hobbistycznie. Wybierając odpowiednie buty troszczymy się o postawę ciała, zgrabną sylwetkę, jednym słowem o nasze zdrowie. Noszenie niewłaściwie dopasowanego obuwia będzie miało, prędzej czy później, przykre konsekwencje.

Sportowe buty – motywatory aktywności

Dawniej stroje i buty sportowe dostępne były tylko dla wybranych… czyli sportowców właśnie. Często produkowano je na specjalne zamówienia klubów. Obecnie rynek dysponuje bardzo szeroką ofertą strojów i obuwia sportowego. Bez trudu można na przykład dobrać buty odpowiednie dla danej dyscypliny sportu, nawet jeśli nie jest uprawiany zawodowo. Wykonywanie fizycznych aktywności w profesjonalnych butach podnosi prestiż ćwiczeń i poprawia samopoczucie. Często też, taki strój staje się dodatkową motywacją do uprawiania sportu, a nawet zajęcia się nim „na poważnie”. Joga? Tenis? Boks? Tak, nawet uprawianie boksu wymaga odpowiedniego obuwia. Co więcej, buty bokserskie występują w wielu modelach, zależnie od rodzaju boksu.

Rękawice to nie wszystko

Boks bardzo często kojarzy się wyłącznie z brutalnością. Jednak, jak w każdym innym sporcie, panują w nim określone zasady. Profesjonalne podejście do tej dyscypliny może przynieść dużo satysfakcji. Boks można uprawiać hobbistycznie lub zawodowo. Jest też wiele odmian pięściarstwa, a także kategorii w obrębie każdej z nich. Nie każdy rodzaj boksu wymaga butów. Style takie jak, między innymi Muay thai czy Kick boxing opierają się także na walce stopami. W takim wypadku stopy są gołe lub w specjalnych ochraniaczach. Jednak tradycyjny, znany powszechnie boks jest walką na pięści. Kluczowe w tym wypadku są, oczywiście, rękawice. Jednak ważny jest cały strój, zwłaszcza buty bokserskie. Stopy odgrywają w boksie bardzo ważną rolę; muszą być silne, wytrzymałe, szybkie i zwrotne. Wygodne obuwie to połowa sukcesu.

Lekkość, stabilność, elastyczność

Jak wiele butów sportowych, także buty do uprawiania boksu zmieniały przez lata swój charakter. Pierwsze z nich nie zapewniały odpowiedniego komfortu ani bezpieczeństwa. Były wykonane z twardej skóry i miały jednakowy fason. Obecnie istnieje wiele modeli obuwia i każdy może wybrać odpowiedni dla siebie. Buty do treningów i zawodów bokserskich muszą być odpowiednio dopasowane do stóp. Poza tym lekkie i sprężyste, pozwalające na szybkie doskoki, odskoki oraz zwroty ciała. Ważna jest również elastyczność podeszwy oraz lekkość, którą zapewni specjalna siateczka na cholewce. Usztywnienie i stabilizacja kostki i ścięgien to rola wkładki wzmacniającej piętę. Jakie jeszcze właściwości powinny mieć buty bokserskie? Oczywiście antypoślizgowość. Bokser podczas walki musi czuć się bezpiecznie na podłożu. Profesjonalne buty do boksu często wyposażone są też w siateczkowy system odprowadzania wilgoci, dzięki czemu buty po prostu „oddychają”.

Uprawianie sportu, w różnej formie, staje się coraz popularniejsze. Wzrasta też świadomość społeczna na temat odpowiedniego ubioru, dopasowanego do konkretnej dyscypliny. Zaczęliśmy zdawać sobie sprawę jak ważne jest odpowiednie obuwie dla naszych stóp i dla całego organizmu. Na butach sportowych nie należy oszczędzać, bo dobrze dobrane powinno posłużyć na długi czas.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Twoja garderoba pęka w szwach od butów, a mimo wszystko odczuwasz brak kolejnej pary? Na widok czerwonych szpilek w obuwniczym nie jesteś w stanie przejść obojętnie i masz ochotę przygarnąć je do domu? To znak, że ten portal jest stworzony właśnie dla Ciebie! Znajdziesz tu wiele ciekawych artykułów, porad i... inspiracji na kolejne obuwnicze zakupy!