Stylizacje, propozycje z butami na koturnie
Podeszwa, obcas, a kształt buta
To jak prezentuje się efekt końcowy po założeniu buta wiele zależy od obcasa i kształtu jego podeszwy. Koturny to buty, w których obcas jest bardzo gruby i tworzy całość z pozostałą częścią podeszwy.
Historia butów
Buty na koturnie mają długą historię. Wkładali je już aktorzy w starożytnej Grecji aby lepiej widzieć publiczność. Później nosiły je również wenecjanki w XVI wieku. Damy, które wychodziła na ulice zalanego wodą miasta musiały chronić stopy i swoje suknie przed wilgocią. Dlatego też wymyślono chopiny - chodaki na obcasie. Ich podeszwa wykonywana była ze specjalnie sprowadzanego z Hiszpanii korka. Buty wspierane były na słupka, który znajdował się w połowie stopy. Niekiedy był on bardzo wysoki, mógł liczyć nawet 75 cm.
Trendy a'la Spice Girls
Buty na koturnie na dobre powróciły w połowie lat 90. XX wieku za sprawą damskiego girlsbandu Spice Girls. Wówczas zyskały sportową formę. W latach 70. były z kolei elementem stroju hipisów. W latach 80. spotkać je można było przede wszystkim w dyskotekach. Nosił je m.in. David Bowie i muzycy The Kiss.
Kto nosił buty na koturnie?
Buty na koturnie nosili mężczyźni. Maskowali w ten sposób swój niski wzrost. W Chinach za czasów panowania dynastii Qing arystokraci ubierali buty przypominające nieco chopiny z Wenecji. Podobnie zresztą jak kurtyzany.
Zalety butów damskich na koturnie
Kobiety kochają od wielu lat koturny za ich wygodę i stabilność. Są one doskonałą alternatywą dla wysokich obcasów, gdyż ładnie modelują sylwetkę (wyszczuplają nogi), ale jednocześnie nie obciążają zbyt mocno kręgosłupa.
Modele butów, podeszwy
W chwili obecnej wybór koturn na rynku jest bardzo szeroki. Nie brak tych skórzanych czy zamszowych. Niektóre wykończone są korkiem lub drewnem, a nawet plecioną z ratanu. Buty tego typu produkuje się również z kauczuku, tworzy sztucznych itd. Co sezon pojawia się nowa moda. Dużą popularnością cieszą się modele z gumką lub paskiem na pięcie, a także te wiązane wokół kostki. W chłodniejsze dni sprawdzają się te z klasyczną cholewką typową dla sztybletów.
Kto powinien nosić buty na koturnie?
Buty na koturnie pasują w zasadzie do wszystkiego. Dobrze komponują się z letnimi sukienkami, szortami, ale też sukienkami maxi i mini. Nie każda pani może jednak sobie na nie pozwolić. Przede wszystkim trzeba się bowiem kierować zasadą proporcji. Przy wyborze garderoby należy więc wziąć pod uwagę to, że buty tego typu mogą wydłużyć i wysmuklić sylwetkę, ale też ją przytłoczyć, co nie wygląda dobrze.
Czym się kierować?
Warto pamiętać, że buty na koturnie optycznie obciążają dół sylwetki. Są więc dobrą propozycją dla kobiet, które mają szersze ramiona, a węższe biodra. Taki zabieg skutecznie równoważy proporcje sylwetki. Dzięki temu punkt ciężkości będzie spoczywał w dolnej partii ciała.
Ponadto niekiedy najlepszym rozwiązaniem są koturny bez zdobień, w neutralnych kolorach. Jest to bardzo ważne w przypadku pań o bardzo szczupłych nogach oraz kostkach. Uważać na to muszą również kobiety niskie i filigranowe. Łatwo bowiem jest uzyskać efekt dominacji buta. Masywna podeszwa z bogatymi zdobieniami Może być ogromnym kontrastem dla szczupłej sylwetki
Koturny za to doskonale prezentują się u pań o atletycznej budowie ciała, które posiadają masywne łydki.Warunek jest jednak jeden - nogi muszą być proporcjonalne w stosunku do reszty sylwetki. Jednak w takim przypadku zrezygnować trzeba z butów wiązanych nad kostką.
Poza tym panie wysokie i szczupłe powinny zdecydować się raczej na kolorowe koturny, nawet bogato zdobione. Przy takiej sylwetce nie trzeba bać się żadnych eksperymentów.
Stylizacje + koturny - kiedy?
Koturny są niezastąpione np. latem na plaży. Wówczas świetnie prezentują się modele wiązane nad kostką, wykończone słomkową plecionką czy sznurkiem. Połączyć je można z letnią sukienką maxi lub mini. Taka stylizacja dobrze prezentuje się w otoczeniu dodatków boho np. sznurków i koralików. Koturny zestawić warto także z szortami i T-shirtem. Z kolei w mieście lepiej postawić na koturny wykonane ze skóry lub zamszu, które prezentują się nieco bardziej elegancko. Warto pamiętać, ze te ciemniejsze będą praktyczniejsze, bo jasne szybko się brudzą.
Komentarze (0)