Jak wybrać dobre buty do biegania?

Jak wybrać dobre buty do biegania?

O korzyściach płynących z regularnego biegania można napisać całe książki, ale nie o tym ma traktować ten artykuł. Każdy powinien wiedzieć, jak ważne jest wybranie odpowiedniego wyposażenia, które zapewni nam możliwość uprawiania tego sportu nie tylko wygodnie, ale i bezpiecznie. Podstawowym elementem są tutaj dobre buty. Na rynku panuje obecnie tak ogromny ich wybór, że z pozoru znalezienie czegoś idealnego nie powinno sprawić nikomu większego problemu. W praktyce jednak ciężko połapać się wśród dziesiątków modeli i producentów. Wielu ludzi popełnia ogromny błąd, kierując się w zakupach jedynie wyglądem – jeśli buty prezentują się dobrze, to na pewno są warte swojej ceny. Nigdy nie należy traktować tych zakupów tak pochopnie, bowiem znacznie zwiększamy w taki sposób ryzyko odniesienia kontuzji i poważnych urazów. Jak zatem kupować buty, aby znaleźć coś dobrego?

Wygodne buty sportowe to podstawa

Podstawową cechą dobrych butów do biegania jest to, że są one po prostu wygodne. Wysoka cena czy nowoczesne technologie stosowane w danym modelu nie zawsze dadzą nam pewność, że będziemy dobrze czuli się w takim obuwiu. Warto zatem przymierzyć po prostu kilka różnych par i jeśli od razu po założeniu którejś z nich poczujesz, że to właśnie "te jedyne" – zdecydowanie jesteś na dobrej drodze. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że pierwsze wrażenie czasami jest mylne. Wygodę butów realnie można ocenić po około 10 – 15 minutach biegu. Dopóki zatem nie przetestuje się obuwia w praktyce, trudno jest stwierdzić, czy faktycznie jest ono wygodne.

Poznaj dobrze swoje... stopy!

Indywidualne potrzeby i warunki fizyczne biegacza są tu bardzo ważne – zawsze trzeba brać je pod uwagę przy zakupie. Warto wykonać kilka podstawowych testów, aby lepiej poznać typ swojej stopy. Kierowanie się wynikami w czasie robienia zakupów może znacznie ułatwić nam znalezienie czegoś dobrego. Jedną z najlepszych propozycji jest tutaj test wodny.

Jak wykonać test?

Wykonanie testu wodnego jest proste i szybkie, a jednocześnie może to pomóc przy zakupach. Nie trzeba dzięki niemu wykonywać profesjonalnych badań przy użyciu skanera aby móc ustalić swój typ stopy. Potrzebujesz jedynie wody i odpowiedniej powierzchni, na której możesz odcisnąć stopę – wystarczy zwykła gazeta, karton czy torba ekologiczna.

Jeśli na powierzchni odcisnęła się cała stopa, wówczas istnieje podejrzenie nadpronacji. Kiedy odbija się przód stopy oraz pięta, jest to stopa neutralna i prawidłowej budowie. Kiedy przód stopy jest mocno oderwany od pięty, mówimy o nadsuplinacji. Kierowanie się uzyskanym wynikiem przy kupowaniu butów jest bardzo ważne.

prawidłowy kształt stopy

Pronacja – stopa neutralna

Ten typ stopy, nazywany neutralnym, występuje najczęściej. Kształt stopy jest prawidłowy, dzięki czemu cały ciężar ciała opiera się na niej równomiernie. Najlepiej zdecydować się w takim przypadku na buty amortyzujące.

Nadpronacja – płaskostopie

W przypadku takiej nieprawidłowości w budowie stopy, ciężar ciała przesuwa się zbytnio na wewnętrzną stronę buta. Takie problemy dość łatwo można zauważyć w czasie codziennego chodzenia – kostki są wówczas bez przerwy skierowane do siebie. Osoby z taką stopą muszą na siebie uważać, bowiem bieganie w nieodpowiednich butach niesie ze sobą spore ryzyko odniesienia poważnych kontuzji. Idealne buty powinny posiadać – oprócz amortyzacji – również wzmocnioną piętę.

Nadsupinacja – wysokie podbicie

Taka nieprawidłowość w budowie spotykana się niezbyt często. Stopa wykonuje przy tym zbyt mały ruch ku wewnątrz, co z kolei powoduje nadmierne obciążenie jej zewnętrznej strony. Osoby z takim łukiem stopy muszą zdecydować się na buty z dość mocną amortyzacją.

Buty – oferowane kształty

Dostępne w sklepach buty są wykonywane z najróżniejszych materiałów i w bardzo odmiennych kształtów. Buty proste są najlepsze dla osób z płaskostopiem. Osoby z wysokim podbiciem powinny zdecydować się buty zakrzywione, których kształt kieruje stopę do wewnątrz. Buty z lekkim zakrzywieniem są rozwiązaniem pośrednim, najlepszym w przypadku stopy neutralnej.

Buty sportowe – elementy

Nowoczesne buty sportowe posiadają znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcję, niż się wydaje. Stosuje się w nich wiele technologii zwiększających ich użyteczność i poprawiających bezpieczeństwo użytkownika. Szczególną rolę odgrywa tu podeszwa, która może być wyposażona w różne rodzaje amortyzacji. Przy zakupie trzeba zwracać uwagę na ten element i porównać twardość podeszwy różnych modeli.

Obuwie sportowe – jakie cechy powinno posiadać?

Obuwie sportowe musi być lekkie, wygodne i wytrzymałe. Podeszwa musi być specjalnie wyprofilowana, aby zapewniać maksymalną przyczepność do podłoża. Cholewka powinna być wykona z "oddychającego" materiału, który będzie przepuszczał powietrze. Ważne są elementy ochronne: wewnętrzna gąbka lub kołnierz cholewki chroniące ścięgno Achillesa oraz miękki język, zmniejszający otarcia. Jeśli buty mają być wykorzystywane w trudnym terenie, powinny posiadać usztywnienie podeszwy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Twoja garderoba pęka w szwach od butów, a mimo wszystko odczuwasz brak kolejnej pary? Na widok czerwonych szpilek w obuwniczym nie jesteś w stanie przejść obojętnie i masz ochotę przygarnąć je do domu? To znak, że ten portal jest stworzony właśnie dla Ciebie! Znajdziesz tu wiele ciekawych artykułów, porad i... inspiracji na kolejne obuwnicze zakupy!