Jak wybrać dobre buty trekkingowe?
Modele butów
Okazuje się, że nie ma modeli uniwersalnych, które sprawdziłyby się w każdych warunkach. Inne buty przeznaczone są na niziny, a inne na wysokogórskie wyprawy.
Trek, hike, walk
Trekking to nic innego jak wędrówka po stosunkowo trudnych terenach, zwykle z ciężkim plecakiem. Z kolei wycieczki bez obciążenia w nieco łatwiejszym terenie (ze ścieżkami) są określane mianem hiking. Natomiast spacery po lesie i mieście to walking. Tak przynajmniej prezentuje się klasyfikacja anglosaska. Jeszcze trudniejsza jest turystyka w górach wysokich, która wymaga opanowania technik poruszania się po terenie skalnym i lodowcowym oraz stosownego do takich zadań ekwipunku. Taka forma turystyki określana jest mianem mountaineering. Pozostaje jeszcze climbing, a więc wspinaczka.
Buty trekkingowe: lenie, zimowe
Zwykle w opisie poszczególnych modeli pojawia się określenie pór roku. Modele cięższe uważane są zwykle za zimowe, a lżejsze za letnie. Jednak w przypadku gór wysokich typu alpejskiego zawsze ze sobą zabrać trzeba buty cięższe i cieplejsze. Modele lżejsze sprawdzą się za to doskonale w Afryce.
Buty trekkingowe - kategorie
Okazuje się, że w tym przypadku klasyfikacja jest sporym problemem, gdyż na rynku nie występuje odgórny podział na poszczególne typu obuwia.
Trzewiki
Podejścia skalne wymagają lekkiego obuwia turystycznego, w tym półbutów i trzewików ze wstawkami tekstylnymi. Takie buty nadają się na wędrówki bez obciążenia. Są idealne do chodzenia po skałach tzw. drogami via ferrate. Jednak najlepiej sprawdzają się podczas wędrówki terenami suchymi i pozbawionymi śniegu. Wspinacze używają ich niekiedy podczas podejść pod ściany.
Z kolei w górach typu Beskidy, gdzie granica śniegu nie występuje i błoto jest największym utrudnieniem doskonale sprawdzają się modele butów z pokryciem jednorodnym, które nie jest szyte. W tropikach z kolei niezastąpione są modele z membraną. Dzięki temu stopa może bowiem oddychać i nie poci się.
W Tatry - backpacking
W Tatrach konieczne są buty o mocnej podeszwie, które będą chronić stopę przed uderzeniami o kamienie, a także wytrzymają tarcie o piarg i nie zawiodą na śniegu. Powinny być one wysokie, ale nie za ciężkie, najlepiej z pokryciem jednorodnym.
Na lodowce w Alpach - mountain
W przypadku wypraw ekstremalnych zaopatrzyć trzeba się w ciężkie buty wzmocnione otokami z grubej i twardej gumy lub kevlaru. Czubek czy pięta wykorzystywane mogą być bowiem do kopania w twardym śniegu. Poza tym obowiązkowe są wyprofilowania na raki. Warto zainwestować w tzw. buty podwójne, a więc podwójnie ocieplane.
Jak wybrać sportowe buty trekkingowe?
Przymiarka
W sklepie dobrze jest stopę przyłożyć do wkładki wyjętej z buta. Powinna się ona zmieścić w jej obrębie i nie wystawać poza krawędź. Dobrze jest też po sklepie przynajmniej chwilę pospacerować. Noga nie może latać po bucie, bo powoduje to często bolesne otarcia. Warto pamiętać, że wiele osób na większych wysokościach ma problemy z puchnącymi nogami. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest dobra aklimatyzacja, a nie zakup butów nieco większych.
Buty nie mogą być również oczywiście za ciasne, bo dobrej klasy obuwie nie rozchodzi się. Rozchodzone buty trekkingowe nadają się zaś tylko do wyrzucenia, gdyż przestają trzymać w kostce, a to podstawa. Po drugie ucisk powoduje przyspieszenie wychłodzenia, co prowadzić moze nawet do niebezpiecznych odmrożeń.
Cholewka - wysokość
Z kolei długość buta dobierana powinna być ze względu na ciężar bagażu. Jeśli będzie on bardzo ciężki to buty muszą być wyższe, aby dobrze trzymać w kostce. Jednak cholewka powinna być miękka i elastyczna, aby nie ocierać nogi. Wskazane jest też wcięcie na wysokości ścięgna Achillesa. Niekiedy buty tego typu wyposażone są również w podwójny język - zewnętrzny chroni wnętrze buta przed śniegiem, a wewnętrzny otula piszczel.
W przypadku lżejszego bagażu sprawdzą się natomiast półbuty. Oczywiście tyczy się to tylko wędrówek po terenach suchych i niezaśnieżonych.
Komentarze (0)